Nie jest tajemnicą, iż dla współczesnych pracodawców wykształcenie staje się coraz mniej istotne, a od potencjalnych kandydatów oczekują oni przede wszystkim doświadczenia zawodowego oraz praktycznych kompetencji. Dlatego warto wziąć sprawy we własne ręce i już podczas studiów zadbać o zdobycie konkretnych umiejętności, ważnych dla rozwoju naszej przyszłej kariery. Staże odbyte za granicą, szczególnie zagraniczne praktyki Erasmus+, gwarantują zdobycie mocnego punktu w CV, który z pewnością zrobi wrażenie na przyszłym pracodawcy.

1. Możliwości programu Erasmus+

Studiując w Europie nie możesz przegapić wyjątkowej okazji, jaką oferuje program Erasmus+, umożliwiający uczestnictwo w wymianach międzynarodowych finansowanych przez Unię Europejską. Jeśli marzy Ci się profesjonalny rozwój w międzynarodowym środowisku koniecznie weź udział w rekrutacji organizowanej przez Twoją uczelnię, a otrzymasz niepowtarzalną szansę na odbycie praktyk w najróżniejszych instytucjach i przedsiębiorstwach zagranicznych. Pobyt za granicą wiąże się również z przyznaniem Ci stypendium ze środków programu, dlatego nie martw się jeśli znajdziesz interesującą, ale nieodpłatną ofertę praktyk. Dofinansowanie z łatwością pozwoli Ci poradzić sobie z pokryciem kosztów życia za granicą. Niezależnie od tego, czy wybrałeś kierunek językowy, humanistyczny, artystyczny czy techniczny, okres studiów to świetny moment na to, by poszerzyć swoje horyzonty i perspektywy zawodowe oraz podszkolić znajomość języków obcych. Status studenta daje Ci naprawdę wiele możliwości, których aż szkoda nie wykorzystać! Polecamy zapoznać się z opracowanym przez nas przewodnikiem po programie Erasmus+.

2. Doświadczenie w międzynarodowym środowisku

Według większości specjalistów do spraw zasobów ludzkich wielokulturowe doświadczenie zawodowe jest sporym atutem, a kandydaci odbywający praktyki za granicą nie mają trudności w znalezieniu wymarzonej pracy. Są oni bowiem postrzegani przez rekruterów jako osoby aktywne, zdeterminowane, odpowiedzialne i samodzielne oraz otwarte na różnice kulturowe i odmienne punkty widzenia. Praktyki za granicą to najlepszy sposób by zwiększyć gotowość do podejmowania wyzwań i wykazania się międzynarodową zdolnością adaptacji i wrażliwością międzykulturową. Pozwalają też rozwinąć umiejętność utrzymywania skutecznych relacji z ludźmi o różnym pochodzeniu, przy jednoczesnym zachowaniu bezstronności i demonstrując świadomość kulturową i umiejętności komunikacji w językach obcych.

Bycie częścią międzynarodowego zespołu zwiększa pewność siebie potencjalnych kandydatów, którzy skutecznie uczą się jak dzielić się swoimi pomysłami, wątpliwościami czy obawami – wszystko to prowadzi do zwiększenia kreatywności, która skutkuje lepszymi wynikami organizacyjnymi. Kto nie chciałby zatrudnić takiego pracownika, którego doświadczenie może wnieść niepowtarzalny wkład w budowanie efektywnego zespołu? Dlatego przetestuj swoje umiejętności, pomysły i możliwości w odmiennych uwarunkowaniach kulturowych, a dzięki temu będziesz lepiej przygotowany do przyszłej kariery, niż osoby, które podczas praktyk parzyły kawę.

3. Profesjonalny rozwój i doświadczenie

Po wyjściu ze studenckiej „strefy komfortu” i wkroczeniu na rynek pracy, szukając najlepszych ofert, absolwenci bez doświadczenia zawodowego znajdują się w wyjątkowo trudnej sytuacji. Jeśli nie chcesz trafić na listę rezerwową w rankingu pożądanych kandydatów koniecznie już w trakcie studiów zdobądź wiedzę na temat rynku pracy i jego wymogów, aby później, poszukując wymarzonej posady, sprostać wymaganiom, jakie stawiają przed Tobą pracodawcy. Decyzja o odbyciu praktyki za granicą w trakcie studiów lub zaraz po uzyskaniu dyplomu jest najskuteczniejszym pomostem między zakończeniem studenckiego życia a prawdziwym wejściem w dorosłość i inwestycją w przyszłą karierę zawodową. Nie powinieneś marnować czasu na bycie bezrobotnym lub chwytanie się przypadkowych zajęć, które nie spełniają Twoich oczekiwań! Zamiast tego po prostu skorzystaj z możliwości programu Erasmus+ i wyjedź na praktyki za granicą, by zdobyć unikatowe doświadczenie zawodowe.

Wyjazd na praktyki to przede wszystkim czas na naukę, bez presji, że się pomylisz. Ludzie, którzy Cię zatrudniają doskonale o tym wiedzą, dlatego oczekują, że będziesz uczył się na swoich błędach i wykorzystasz je, jako motywację do przyszłego rozwoju.

Praktyki trwają zwykle od 2 do 6 miesięcy. Pozwala to na poznanie różnych interesujących Cię dziedzin w stosunkowo krótkim czasie. Poznanie różnic między poszczególnymi sektorami pozwoli Ci wybrać i zaplanować najbardziej odpowiednią dla Ciebie ścieżkę kariery. Zyskasz też szerszy zakres umiejętności, dzięki czemu staniesz się atrakcyjniejszym kandydatem dla rekruterów.

4. Wykorzystanie umiejętności w praktyce

Staż zagraniczny pomoże Ci zarówno rozwinąć Twoje mocne strony, jak i określić umiejętności, które wymagają poprawy. Wykorzystaj ten czas, aby uczyć się od swojego mentora i współpracowników, zadawaj pytania i nie bój się proponować nowych pomysłów!

Praktyki za granicą to również idealna okazja, aby rozwinąć umiejętności interpersonalne. Nauczyć się też jak skutecznie budować profesjonalne relacje z ludźmi w każdym wieku, zajmujących różne pozycje w firmie. Poznać czym jest praca zespołowa i nauczyć się jak analizować nowe, złożone problemy. Niezależnie od tego, czy chodzi o publiczne wystąpienie, prezentacje, czy po prostu sugerowanie nowych pomysłów, praktyki za granicą bez wątpienia pomogą Ci rozwinąć pewność siebie i wiarę we własne możliwości.

Praktyki za granicą są też jedyną w swoim rodzaju szansą na poprawę swoich umiejętności językowych, a nawet naukę nowego języka obcego! Obecnie wielu pracodawców dąży do umiędzynarodowienia swoich firm i rozwijania się poza granicami kraju, wkraczając na rynki europejskie, a kluczową umiejętnością, której poszukują u potencjalnych kandydatów jest znajomość języków obcych. Podczas stażu będziesz miał szansę aktywnie działać, dzięki czemu wykorzystasz zdobytą dotychczas wiedzę w praktyce, a co ważniejsze – nabędziesz również nowe umiejętności, które dadzą Ci znaczną przewagę na konkurencyjnym rynku pracy.

5. Poznanie innych kultur i niezapomniane przeżycia

Przede wszystkim studencka wymiana w ramach programu Erasmus+ to najprostszy i często najtańszy sposób na to, aby jeszcze w czasie studiów zamieszkać za granicą, sprawdzić swoje siły na zagranicznym rynku pracy czy wreszcie zawrzeć ciekawe międzynarodowe znajomości. Międzynarodowe praktyki to nie tylko praca w zagranicznym przedsiębiorstwie, ale również niepowtarzalna okazja na poznanie innej kultury, zarówno podczas wykonywania obowiązków, jak i weekendowych wycieczek. To także szansa na poznanie interesujących ludzi z całego świata i wspólne wymienianie się międzynarodowymi doświadczeniami. Wyjazd do nieznanego miasta, praca w nowej firmie, codzienne życie w innej kulturze – te wszystkie czynniki składają się na niezapomniane przeżycie, jakim jest wyjazd na praktyki za granicą.

 

Sprawdź co oferuje Ci Erasplus+ i wyjedź na praktyki marzeń! 

EnglishGermanSpainItalyFrenchTurkey