Praktyki za granicą to poważny krok. Jeden z najbardziej stresujących, ale niezwykle istotnych etapów w karierze każdego młodego absolwenta. Z pewnością gwarantują zdobycie mocnego punktu w CV, który zrobi wrażenie na przyszłym pracodawcy. Przed Tobą pierwszy dzień stażu? Nie wiesz czy sobie poradzisz? Stresujesz się? Przeczytaj nasz krótki poradnik jak przetrwać praktyki w zagranicznym przedsiębiorstwie i ujść cało.

1. Złap kontakt ze współpracownikami

I mowa nie tylko o innych praktykantach. Zadbaj o przyjazne relacje z całym zespołem, a przede wszystkim z przełożonymi. Pamiętaj, że przyjemna atmosfera w miejscu pracy ma wpływ na Twoją motywację i sprawia, że chętniej przychodzisz do firmy. Poza tym koledzy z biura pomogą Ci zaaklimatyzować się w nowym kraju i są podstawowym źródłem wiedzy na temat lokalnych centrów rozrywkowych czy najlepszych kawiarni w okolicy. Poza tym nikt nie będzie pamiętał praktykanta, który pracował pilnie, ale nigdy nie powiedział ani słowa. Dlatego przełam strach przed inicjowaniem rozmów z nowymi kolegami i daj się poznać jako pozytywna i otwarta osoba.

2. Przygotuj się na wszystko

Kiedy wybierasz się na praktykę za granicę, warto dowiedzieć się co nieco na temat kultury kraju, do którego się wybierasz. Pamiętaj jednak, że wyobrażenia często odbiegają od rzeczywistości, a zderzenie z nowym środowiskiem nie zawsze będzie wyglądać tak, jak w Twoich snach. Nie zrażaj się różnicami kulturowymi czy koniecznością przyzwyczajenia się do odmiennych zasad czy zachowań. Bądź otwarty na nowe doświadczenia i wykaż się elastycznym podejściem do tego, co może Cię spotkać, ponieważ najpiękniejsze wspomnienia to te, które przychodzą niespodziewanie!

3. Nie bój się krytyki

Wyjazd na praktyki to przede wszystkim czas na naukę. Popełnianie błędów jest więc nieuniknione, a ludzie, którzy Cię zatrudniają doskonale o tym wiedzą. Dla Twojego szefa nie liczy się ile razy się pomyliłeś. Istotne jest jak sobie poradziłeś aby wybrnąć z kłopotliwej sytuacji i czy wyciągnąłeś odpowiednie wnioski. Kiedy przełożony czy kolega z pracy udziela Ci konstruktywnych wskazówek, jak powinieneś wykonywać swoje obowiązki potraktuj to jak przysługę. Skorzystaj z udzielonych rad i zadbaj o to, aby dwukrotnie nie wytykano Ci tych samych pomyłek. Ucz się na swoich błędach i wykorzystaj je, jako motywację do przyszłego rozwoju.

4. Bądź zaangażowany

Czas płynie powoli, a Ty nie masz zbyt wielu obowiązków lub uporałeś się ze wszystkim do przerwy obiadowej? Nie czekaj aż ktoś powie Ci co robić. Skorzystaj z okazji i wykaż się inicjatywą! Pokaż, że jesteś zaangażowany. Poproś o dodatkowe zadania, zaproponuj nowy projekt lub zaoferuj pomoc kolegom. Wykorzystaj ten czas, aby uczyć się od swoich współpracowników, zadawaj pytania i nie bój się proponować nowych pomysłów! Nie osiąga sukcesu tylko ten, kto nic nie robi!

5. Jesteś tutaj, aby się uczyć

Bycie praktykantem oznacza zajmowanie się całą masą żmudnych zadań, które mogą wydawać Ci się nudne czy mało istotne. Zanim otrzymasz poważniejsze zlecenia najpierw musisz wykazać się w sumiennym wykonywaniu przyziemnych i niewielkich obowiązków.  Dlatego nie zrażaj się, jeśli praca odbiega od Twoich wyobrażeń, a zadania zlecane przez szefa są dla mało interesujące. Pamiętaj, że to pierwsze kroki na drodze do Twojej przyszłej kariery i nie narzekaj, szczególnie przełożonym i współpracownikom. Potraktuj to jak lekcję i staraj się chłonąć wiedzę z różnych dziedzin, bo nigdy nie wiesz jakie umiejętności czy doświadczenie przydadzą Ci się w przyszłej pracy.

6. Naucz się oszczędzać pieniądze

Koszty życia za granicą przewyższają te w Polsce, a pieniądze wydaje się dużo szybciej. Będziesz zaskoczony jak łatwo można odchudzić swoje konto o 500 EUR, gdy nie kontrolujesz swoich finansów. Dlatego zadbaj o uporządkowanie swojego budżetu i odłóż trochę oszczędności na wypadek niespodziewanych wydatków, które na pewno się pojawią. Szczególnie w pierwszych tygodniach pobytu za granicą. Nie odmawiaj sobie przyjemności, ale planuj wydatki rozsądnie.

7. Nie wstydź się prosić o pomoc

Prośba o pomoc nigdy nie jest przejawem niekompetencji! Dociekliwość i zadawanie pytań sugerują Twoją ciekawość i chęć do nauki. Jeśli zadanie, które Ci zlecono jest niejasne lub nie wiesz od czego zacząć poproś o jego wyjaśnienie. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić z ilością i tempem zadawanych pytań, tak by nie utrudniać pracy innym. Zamiast co 10 minut bombardować swojego szefa kolejnymi prośbami o wyjaśnienie szczegółów zadania, najpierw poświęć chwilę, aby zastanowić się, czy jest jakiś sposób, aby znaleźć odpowiedź na własną rękę i pokaż, że szanujesz jego czas.

8. Pamiętaj, że zawieranie znajomości trwa dłużej

Z pewnością poznasz wielu wspaniałych przyjaciół w trakcie pobytu za granicą. Jednak zanim krąg Twoich znajomych się poszerzy, pojawi się tęsknota za domem, rodziną i przyjaciółmi, którzy zostali w Polsce. Poczucie samotności jest nieuniknione, kiedy przeprowadzasz się do nowego kraju, a tęsknota jest częścią tego doświadczenia, szczególnie w pierwszych dniach pobytu za granicą. Więc nie zrażaj się i otwórz na zawieranie nowych znajomości, które z pewnością pomogą Ci zaaklimatyzować się w nowym miejscu.

9. Nie samą pracą żyje człowiek…

Nie sądzisz chyba, że wyjazd na zagraniczne praktyki ogranicza się tylko do pracy. Po godzinach skorzystaj z doskonałej okazji, by poznać kulturę kraju, w którym obecnie mieszkasz. Podróżuj, wykorzystaj wolne weekendy na wycieczki po okolicy. Spędzaj czas z innymi praktykantami również poza firmą, aby nawiązać trwałe znajomości i dobrze się bawić! Ciesz się chwilą (o ile stawiasz się punktualnie w biurze i nie zaniedbujesz swoich obowiązków).

EnglishGermanSpainItalyFrenchTurkey