STUDENCI

Często zadawane pytania kandydatów poszukujących profesjonalnych praktyk 

Co Erasplus+ oferuje studentom?

Erasplus+ pomoże Ci znaleźć najlepszą ofertę praktyk w wybranym przez Ciebie kraju w Europie, upewni się, że masz zapewnione bezpieczne zakwaterowanie i zorganizuje dla Ciebie kurs językowy, który pozwoli Ci w pełni wykorzystać pobyt za granicą. 

 

Jaki jest minimalny czas trwania praktyk zagranicznych?

Zgodnie z zasadami programu Erasmus+ wyjazd na praktyki trwa minimum 2 miesiące, zatem zwykle nie organizujemy praktyk na krótszy okres. Praktyki trwają zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy. Aby zmaksymalizować korzyści płynące z doświadczenia zdobytego za granicą, zalecamy praktyki trwające do 6 miesięcy.  

Ile trwa proces rekrutacji na praktyki z Erasplus+?

Zwykle około 2 tygodni, w zależności od umiejętności i profilu kandydata. 

 

Jak wygląda proces płatności?

Po zapoznaniu się z Twoimi oczekiwaniami wyślemy Ci szczegółowy koszt usługi. Jeśli zaakceptujesz warunki finansowe poprosimy Cię o przesłanie CV, listu motywacyjnego oraz wpłatę niewielkiej zaliczki (49 €), aby rozpocząć poszukiwania odpowiedniej dla Ciebie praktyki. Po znalezieniu najlepszej propozycji zorganizujemy dla Ciebie rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli zarówno student, jak i firma przyjmująca zdecydują się na współpracę i podpiszą umowę student dokonuje pozostałej płatności. Nigdy nie pobieramy pełnej opłaty serwisowej dopóki nie znajdziemy satysfakcjonującej Cię oferty. 

Kiedy wpłacona zaliczka jest zwracana?

Erasplus+ zwróci Ci wpłaconą zaliczkę (49 €) w przypadku, gdy nie możemy znaleźć odpowiedniej dla Ciebie praktyki w ustalonym wcześniej terminie lub w indywidualnie rozpatrywanych sytuacjach wyjątkowych. Szczegółowe informacje są przekazywane kandydatom przed rozpoczęciem procesu.  

W jakich dziedzinach specjalizuje się Erasplus+?

Erasplus+ specjalizuje się przede wszystkim w organizowaniu praktyk w dziedzinach: marketing i komunikacja, IT, finanse, grafika komputerowa i administracja. Współpracujemy jednak z wieloma kandydatami z innych obszarów – gastronomia, turystyka, hotelarstwo czy usługi kosmetyczne. Dlatego poinformuj nas o swoich zainteresowaniach i potrzebach, a znajdziemy dla Ciebie odpowiednią ofertą.

Czy otrzymam wypłatę podczas praktyk?

To zależy od pracodawcy oraz kwalifikacji każdego kandydata. Zalecamy jednak, aby student postarał się o dofinansowanie w ramach programu Erasmus+ lub sprawdził inne możliwości otrzymania dotacji na swojej uczelni, które ułatwią sfinansowanie pobytu za granicą. 

W jaki sposób odbywa się rozmowa kwalifikacyjna z potencjalnym pracodawcą?

Rozmowy kwalifikacyjne z przedstawicielami firm zwykle odbywają się telefonicznie lub przez Skype’a. Wcześniej przeprowadzamy krótką rozmowę informacyjną i udzielamy szczegółowych informacji o firmie oraz stanowisku. 

Jaką rolę odgrywa Erasplus+ w przypadku konfliktu pomiędzy praktykantem a firmą przyjmującą?

Zalecamy natychmiastowy kontakt z naszym zespołem w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów we współpracy z pracodawcą. Przeanalizujemy sporne kwestie i wspólnie spróbujemy rozwiązać problem. Jeśli to nie pomoże, Erasplus+ gwarantuje bezpłatne znalezienie innej firmy, w której student będzie mógł odbyć praktykę.  

Kto może wyjechać na praktyki w ramach programu Erasmus+?

O wyjazd na praktykę w ramach programu Erasmus+ można ubiegać się jedynie za pośrednictwem instytucji edukacyjnej uznanej przez European Union Center (EUC). Kandydat musi więc posiadać status studenta lub złożyć wniosek w ciągu roku od ukończenia studiów. Polecamy zapoznać się z opracowanym przez nas Przewodnikiem po Programie Erasmus+ lub skontaktować się z Biurem Współpracy Międzynarodowej lub Uczelnianym Koordynatorem programu Erasmus+ by zapytać o szczegóły. 

Czy mogę wyjechać na praktyki Erasmus+, nawet jeśli odbycie praktyk nie jest to obowiązkowe na mojej uczelni/kierunku, który studiuje?

Oczywiście, wystarczy porozumieć się uczelnią w celu podpisania odpowiednich dokumentów wymaganych w ramach programu Erasmus + (m.in. Learning Agreement for Traineeships).

Do kogo powinienem się zwrócić, aby wyjechać na praktyki Erasmus+?

Aby wziąć udział w mobilności w ramach programu Erasmus+ musisz wziąć udział w rekrutacji prowadzonej przez Twoją uczelnię. Polecamy skontaktować się z Biurem Współpracy Międzynarodowej lub Uczelnianym Koordynatorem programu Erasmus+ by zapytać o szczegóły procesu rekrutacji na Twojej uczelni. 

Jaki jest minimalny czas trwania praktyk zagranicznych?

Czas trwania praktyki wynosi od 2 do maksymalnie 12 miesięcy, w zależności od tego, czy student korzystał wcześniej z programu Erasmus+. 

Czy mogę przedłużyć czas trwania praktyk?

Możesz to zrobić, o ile spełnione są następujące wymagania: 

 

  • Zarówno instytucja macierzysta, jak i firma przyjmująca muszą zezwolić na to w trakcie trwania praktyk. 
  • Przedłużenie praktyk musi nastąpić natychmiast po zakończeniu mobilności w ramach programu Erasmus+ i odbyć się w tym samym roku akademickim, bez żadnej przerwy (święta nie są uznawane za „przerwę”).  
  • Maksymalny czas trwania praktyk powinien wynosić 12 miesięcy. 
  • Praktyki muszą zakończyć się najpóźniej 30 września tego samego roku akademickiego.

Ile razy mogę skorzystać z programu Erasmus+?

Na każdym poziomie studiów (licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktoranckich) możesz wyjechać na maksymalnie 12 miesięcy (kapitał mobilności), czy to na studia, czy na praktykę w ramach programu Erasmus+.  

Czy w trakcie praktyki Erasmus+ przysługuje mi urlop?

Co do zasady dni wolne od pracy przysługują praktykantowi w czasie oficjalnych świąt państwowych. Wszystkie inne przypadki są indywidualnie ustalane z pracodawcą. 

 

Ile wynosi stypendium w ramach programu Erasmus+?

Każdego roku Komisja Europejska publikuje oficjalne wytyczne odnośnie wysokości stawek dofinansowania. Kraje docelowe podzielone są na 3 grupy, a miesięczna stawka stypendium uzależniona jest od ich PKB. Wysokość stypendiów wynosi od 450 do 600 EUR/miesiąc.  

Istnieją również dodatkowe formy dofinansowania np. stypendium socjalne przyznawane przez uczelnię, aby pomóc studentom w trakcie pobytu za granicąPolecamy skontaktować się z Biurem Współpracy Międzynarodowej lub Uczelnianym Koordynatorem programu Erasmus+ by zapytać o inne możliwości dofinansowania Twojego wyjazdu. 

Otrzymałem stypendium Leonardo da Vinci, czy mogę ubiegać się o stypendium Erasmus+?

Tak. Inne rodzaje mobilności w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” nie będą brane pod uwagę przy obliczaniu maksymalnego okresu 12 miesięcy przypadającego na jeden cykl studiów wyższych lub praktyki zawodowej w programie Erasmus+. 

Czy potrzebuję ubezpieczenia na okres trwania praktyki?

Tak. Jednym z warunków udziału w programie Erasmus+ Praktyki jest dostarczenie przez studenta dowodu ubezpieczenia zdrowotnego, ubezpieczenia od nagłych wypadków oraz ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej obowiązujących na terytorium Unii Europejskiej. Twoja uczelnia udzieli Ci szczegółowych informacji, gdzie możesz załatwić wszystkie niezbędne formalności.

Czy mogę otrzymać zakwaterowanie i uczestniczyć w kursie językowym w trakcie praktyk?

Oczywiście. Erasplus+ świadczy również usługi w zakresie organizacji zakwaterowania oraz edukacji językowej w trakcie pobytu za granicą (wyłącznie dla osób, które chcą skorzystać z tej usługi). 

Jakie są koszty zakwaterowania w czasie praktyk?

Koszt zakwaterowania zależy od kraju oraz miasta, w którym będziesz odbywał praktykę. Niektóre oferty zawierają opłaty za posiłki, energię elektryczną i internet, w innych studenci muszą ponosić dodatkowe koszty. Aby poznać szczegółowe ceny oraz dostępne opcje zakwaterowania w wybranym kraju skontaktuj się z nami. 

Jakie opcje zakwaterowania oferuje Erasplus+?

Oferujemy zakwaterowanie w wygodnych i w pełni wyposażonych pokojach jednoosobowych znajdujących się w mieszkaniach dzielonych z innymi studentami. Jeśli dysponujesz mniejszym budżetem możesz dzielić pokój z innym praktykantem. Na specjalne życzenie możemy również zorganizować zakwaterowanie u rodziny goszczącej.

Jakie kursy językowe oferuje Erasplus+?

Oferujemy ogólne kursy językowe w wybranym przez Ciebie języku. Jeśli chcesz skorzystać z udziału w zajęciach możesz zapisać się na przyspieszony kurs, który trwa około 15-20 godzin w trakcie pierwszego tygodnia pobytu za granicą.

Z jak dużym wyprzedzeniem powinienem skontaktować się z Erasplus+?

Aby znaleźć najlepszą ofertę skontaktuj się z nami najpóźniej 6 tygodni przed planowanym terminem odbycia praktyki. 

Czy mogę wziąć udział w procesie rekrutacyjnym Erasplus+ w dowolnym momencie?

 Tak. Możesz aplikować przez cały rok.

Czy bilety lotnicze i ubezpieczenie są zawarte w cenie usługi?

Nie, bilety lotnicze i opłaty za ubezpieczenie nie są zawarte w naszym pakiecie.

FIRMY

Często zadawane pytania firm poszukujących studentów na praktyki 

Czy usługa oferowana firmom przez Erasplus+ jest bezpłatna?

Tak. Firma korzystająca z naszej usługi i akceptująca studenta na praktyki nie ponosi żadnych kosztów. 

Jaka umowa powinna określać moją współpracę z praktykantem?

Erasplus+ dostarczy Państwu wszystkie potrzebne dokumenty i pomoże w całym procesie administracyjnym. Wszystko, co muszą Państwo zrobić, to wybrać odpowiedniego praktykanta dla swojej firmy. 

Czy praktykant powinien otrzymywać wypłatę?

Nie jest to konieczne. Większość studentów, z którymi współpracujemy otrzymuje dofinansowanie w ramach programu Erasmus+. Polecamy jednak zaoferować praktykantowi przynajmniej niewielkie wynagrodzenie czy zwrot kosztów transportu publicznego, aby zwiększyć jego motywację. 

 

Czy student ma ubezpieczenie w czasie trwania praktyki?

Tak. Jednym z warunków udziału w programie Erasmus+ Praktyki jest dostarczenie przez studenta dowodu ubezpieczenia (zdrowotnego, od nagłych wypadków oraz od odpowiedzialności cywilnej) obowiązującego na terytorium Unii Europejskiej. 

Czy mogę zatrudnić studenta po zakończeniu praktyk?

Tak. Wystarczy, że podpiszą Państwo nową umowę. Jest to jeden z głównych celów odbywania praktyk przez młodych absolwentów.

EnglishGermanSpainItalyFrenchTurkey