Praktyki za granicą to poważny krok. Jeden z najbardziej stresujących, ale niezwykle istotnych etapów w karierze każdego młodego absolwenta. Próba zdobycia wymarzonej posady po ukończeniu studiów bez imponującego doświadczenia w CV jest niezwykle trudna, o ile nie niemożliwa, dlatego podjąłeś decyzję – pakujesz walizki i wyjeżdżasz, chociaż na kilka miesięcy. Planowanie i organizacja wyjazdu zaczynają Cię jednak przerażać. W końcu jest tak wiele rzeczy, o których musisz pamiętać! Jak się w tym wszystkim nie pogubić? Spokojnie! Zebraliśmy kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym nie tylko z łatwością przygotujesz się do wyjazdu i znajdziesz interesującą Cię ofertę pracy, ale również załatwisz wszystkie niezbędne formalności i będziesz gotowy na nowe wyzwania! Oto wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem na praktyki za granicą!

 1. Przygotuj oryginalne CV 

Otrzymanie oferty praktyk w zagranicznej instytucji lub przedsiębiorstwie zaczyna się od skutecznego przebrnięcia przez proces rekrutacji. Twoja aplikacja musi wyróżniać się na tle konkurencji. Zrezygnuj ze standardowego zgłoszenia, aby zostać zauważonym. Pamiętaj jednak o zasadzie, że forma nie może przebić treści. Twoje CV musi być profesjonalne i zwięźle przedstawiać kim jesteś, co osiągnąłeś i co pracodawca może zyskać zatrudniając Cię w swojej firmie. Dobrym pomysłem będzie też dołączenie swojego portfolio lub listu motywacyjnego, w którym możesz szerzej zaprezentować swoje umiejętności. 

 2. Sprecyzuj swoje cele zawodowe

Praktyki za granicą to niezwykle cenne doświadczenie, dlatego decyzji o wjeździe nie należy podejmować pochopnie. Zwłaszcza kiedy jesteś studentem lub świeżo upieczonym absolwentem, a wybór stażu zagranicznego wyznaczy kierunek Twojej przyszłej kariery.

Zanim zaczniesz przeglądać oferty zagranicznych pracodawców zastanów się, jakie dziedziny i rodzaje zadań najbardziej Cię interesują, czym chcesz się zajmować w przyszłości, czy kierunek Twoich studiów jest rozwojowy czy może lepiej spróbować swoich sił w innej branży. Postaraj się znaleźć taką posadę, która pozwoli Ci zdobyć cenne doświadczenie w interesującym Cię sektorze, jednocześnie dając satysfakcję i sprawiając przyjemność. 

3. Wybierz kraj docelowy 

Określiłeś już motywację do wyjazdu na praktyki za granicą? Wybór kraju docelowego to kolejny dylemat, przed którym staniesz. Jeśli opanowałeś język danego państwa, masz doświadczenie w obcowaniu z daną kulturą, decyzja nie będzie taka trudna! Zwróć jednak uwagę na koszty utrzymania, poziom bezpieczeństwa, a także poziom rozwoju interesującego Cię sektora, aby odpowiedzieć sobie na pytanie czy to na pewno trafny kierunek. Również umiejętności językowe są istotnym kryterium selekcji kraju docelowego, ponieważ zdecydowanie ułatwią adaptację i radzenie sobie w codziennych sytuacjach za granicą. Nie zrażaj się jednak jeśli nie jesteś poliglotą, bo językiem roboczym w większości firm działających na międzynarodowym rynku jest angielski. Dlatego odwagi!  

 4. Znajdź idealną praktykę 

Dopracowałeś CV, określiłeś cel wyjazdu i wymarzony kierunek. Najwyższy czas zapolować na idealną ofertę! Zacznij od przejrzenia propozycji praktyk zagranicznych na Twojej uczelni. Odwiedź uczelniane biuro karier lub skontaktuj się z koordynatorem programu Erasmus+, aby sprawdzić, czy w danej chwili prowadzone są rekrutacje na programy stażowe. Szukaj ofert na własną rękę na stronach internetowych poświęconych wyjazdom stypendialnym na praktyki w ramach programu Erasmus+. Nie wahaj się też skorzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się wyszukiwaniem najlepszych propozycji praktyk, dostosowanych do Twojego profilu. Często są to oferty spersonalizowane, z kierunkowych dziedzin i dostępne tylko dla studentów czy absolwentów danego kierunku studiów. Sprawdź naszą ofertę. 

5. Załatw wszystkie formalności

Znalezienie wymarzonego stażu to tylko połowa sukcesu. Załatwienie niezbędnych formalności, procedury administracyjne związane z wyjazdem na praktyki, właściwy kontakt z pracodawcą mogą sprawić wiele trudności i zmniejszyć motywację do wyjazdu. Ale nie poddawaj się! Każdy praktykant musiał rozwiązać problemy biurokratyczne, by cieszyć się swoim zagranicznym doświadczeniem. W pierwszej kolejności zadbaj o uzgodnienie indywidualnego programu praktyki w formie dokumentu „Porozumienie o programie praktyki” (Learning Agreement for Traineeships) zatwierdzanego przez studenta, instytucję przyjmującą i uczelnię oraz podpisz Umowę Studencką o praktykach w Biurze Współpracy Międzynarodowej lub u Koordynatora ds. Programu Erasmus+. W zależności od kraju docelowego możesz też potrzebować wizy lub pozwolenia na pracę. Jednym z warunków udziału w programie Erasmus+ Praktyki jest też dostarczenie przez studenta dowodu ubezpieczenia zdrowotnego, od nagłych wypadków oraz od odpowiedzialności cywilnej obowiązujących na terytorium Unii Europejskiej, o czym również powinieneś pomyśleć przed wyjazdem. Nie zapomnij też sprawdzić ważności swojego dowodu oraz paszportu! 

 6. Bądź przygotowany na dodatkowe koszty 

Student zakwalifikowany na wyjazd otrzymuje stypendium ze środków Programu Erasmus+. Wysokość stypendiów wynosi od 500 do 600 EUR/miesiąc i przeznaczone jest na dofinansowanie kosztów pobytu oraz zakwaterowania w kraju wyjazdu. Pamiętaj jednak, że koszty życia za granicą przewyższają te w Polsce. Nie każda oferta praktyk gwarantuje Ci też dodatkowe wynagrodzenie w postaci pensji od pracodawcy, dlatego warto mieć trochę oszczędności na czarną godzinę. Zadbaj o uporządkowanie swojego budżetu i określ „fundusz awaryjny” na wypadek niespodziewanych wydatków.  

7. Znajdź zakwaterowanie

Jednym z największych problemów, które pojawiają się przy organizacji praktyk za granicą jest znalezienie mieszkania. Po pierwsze, nie każdy chce wynająć mieszkanie czy pokój na tak krótki okres, jak 3-6 miesięcy, a tyle zwykle trwa staż. Po drugie, rezerwacja i podpisanie umowy najmu przez Internet może budzić wątpliwości, a zdjęcia, które widziałeś online mogą odbiegać od rzeczywistości. Po trzecie, cena. Dlatego warto przyjechać kilka dni przed datą rozpoczęcia praktyk, aby osobiście sprawdzić warunki znalezionego w sieci ogłoszeniodawcy lub znaleźć coś na miejscu na własną rękę. Jeśli jednak chcesz uniknąć nieprzyjemnego procesu szukania miejsca zamieszkania po przyjeździe do nowego kraju zwróć się do profesjonalnej, a przede wszystkim zaufanej firmy, takiej jak Erasplus+, pomagającej zorganizować zakwaterowanie studentom za granicą. Sprawdź też oferty lokalnych uczelni, domy studenckie. Sporo pracodawców zamiast pensji oferuje praktykantowi zakwaterowanie, co w tym wypadku wydaje się być najkorzystniejszym rozwiązaniem!

Teraz, gdy masz już wszystkie informacje jak skutecznie przygotować się do wyjazdu na praktyki za granicą, czas na Twój ruch! Jesteś gotowy, by zyskać cenne umiejętności i międzynarodowe doświadczenie, odkryć swoje ukryte talenty i poznać nowe potencjalne ścieżki kariery, a co ważniejsze, inspirować innych, którzy również marzą o sprawdzeniu się w pracy za granicą. Dlatego rozpocznij swoją przygodę już dziś! Jeśli potrzebujesz profesjonalnej porady jak zdobyć wymarzoną posadę skontaktuj się z nami!

EnglishGermanSpainItalyFrenchTurkey