Lista bohaterów, którzy w Europie obdarowują grzeczne dzieci (i karzą niegrzeczne!), jest dłuższa niż niejeden list do Świętego Mikołaja. Gwiazdka, Aniołek, Dzieciątko, Dziadek Mróz to postacie, które najczęściej przynoszą prezenty, nie tylko dzieciom, ale także dorosłym na całym świecie. W niektórych krajach prezenty przynoszą gnomy, elfy czy krasnoludki lub inne magiczne postacie. Poznajmy niektóre z nich!
https://www.deviantart.com/nymla/art/Yule-Goat-Costume-1-719876163

Joulupukki – świąteczny kozioł

Św. Mikołaj, a dla Finów „Joulupukki”, czyli „Świąteczny kozioł” mieszka za kręgiem polarnym gdzieś wśród lapońskich wzgórz w tajemniczej górze Korvatunturi. W poprzednim wcieleniu związanym z lokalną mitologią był naprawdę straszną postacią, służącą raczej straszeniu niegrzecznych dzieci niż nagradzaniu tych dobrych…

https://expresolatino.net/noticias/primera-plana/fiesta-de-la-epifania-que-representa-para-los-italianos-la-befana-donde-y-cuando-se-celebra/

Befana – włoska czarownica roznosząca prezenty

We Włoszech w okresie Świąt Bożego Narodzenia dzieci tradycyjnie czekają na wiedźmę Befanę, która jednak prezenty przynosi dopiero w nocy z 5 na 6 stycznia – w wigilię Trzech Króli. Niegrzecznym dzieciom wiedźma może zamiast prezentu przynieść węgiel, czosnek lub cebulę. Legenda głosi, że trzej królowie powiedzieli staruszce o tym, że jadą przywitać nowo-narodzonego Jezusa. Niestety Befana zgubiła drogę i nie zdążyła odwiedzić dzieciątka. Od tego czasu lata na miotle i zostawia prezenty w każdym domu, w którym mieszka dziecko na wypadek, gdyby był wśród nich Jezus.

https://spanishinvalladolid.com/los-reyes-magos-de-oriente/

Hiszpańscy Trzej Królowie

W Hiszpanii dzieci również muszą cierpliwie (lub raczej niecierpliwie…) czekać na świąteczne prezenty aż do święta Trzech Króli (la Epifanía), 6 stycznia. Los Reyes Magos podobnie jak włoska Befana niegrzecznym dzieciom zostawiają węgiel… Popularność węgla i sadzy jako anty-prezentów dla niegrzecznych dzieci wiąże się z uznaniem czerni za kolor zła, grzechu i piekła. Takie poczernione dzieci stawały się prawdziwymi diabełkami! 

http://www.laxarranca.com/caga-tio-gigante/

Kataloński Caga Tió

W Katalonii zadziwiającą postacią okresu świąt Bożego Narodzenia jest Tió de Nadal, popularnie nazywany Caga Tió. Jest to figurka wykonana z drewnianego pnia, z wymalowaną buzią i tradycyjną czapką katalońską. Już od 8 grudnia można go spotkać w domach Katalończyków po to, aby w Wigilię „wydalić” słodycze i zabawki. Ten magiczny pień przykrywa się kocem, który ma chronić tió przed chłodem i karmi smakołykami przez cały okres świąteczny. 24 grudnia dzieci uderzają go kijami (co ma ułatwić pieńkowi proces trawienia i wydalania upominków) i śpiewają przy tym zadedykowaną mu piosenkę:

Dzieciątko Jezus

W wielu regionach Europy prezenty przynosi samo Dzieciątko Jezus. Jako Ježíšek odwiedza Czechów, jako Christkind obdarowuje Niemców, jako Gesù bambino przychodzi do Włochów i w postaci Jézuska, występując najczęściej w towarzystwie Aniołka przynosi świąteczne prezenty Węgrom.

https://www.pinterest.com/pin/447404544207937409/

Bożonarodzeniowy Dziadek

We Francji dzieci również otrzymują prezenty w noc wigilijną – nie przynosi ich jednak Święty Mikołaj ale Bożonarodzeniowy Dziadek (Père Noël). Prezenty wkłada on do pantofli (les souliers) ustawianych pod choinką (le sapin de Noël).  W tradycji niemieckiej Święty Mikołaj obdarowuje grzeczne dzieci zwykle dwa razy – pierwszy raz 6 grudnia, jako uosobienie prawdziwego świętego Mikołaja (der heilige Nikolaus), który oprócz worka z prezentami ma także przy sobie rózgę dla niegrzecznych dzieci. Z kolei w Wigilię przychodzi Świąteczny Gość (Weihnachtsmann). W południowych rejonach Niemiec i w Austrii towarzyszy mu również Krampus czyli mroczne alter ego Świętego Mikołaja, które podobnie jak Père Fouettard we Francji, nawiedza niegrzeczne dzieci.

http://www.iamreykjavik.com/top-10-curious-facts-about-iceland/jolasveinar_dimmuborgir

Trzynaście islandzkich skrzatów

W tradycji islandzkiej Świętych Mikołajów, a raczej bożonarodzeniowych skrzatów (po islandzku „jólasveinar”) jest 13. Każdy z 13 skrzatów odwiedza dzieci podczas kolejnych 13 nocy poprzedzających Boże Narodzenie. Oprócz przynoszenia drobnych podarków, zajmują się także skwaszaniem mleka, zjadaniem świec i innymi psotami. Niegrzecznym dzieciom zostawiają z kolei zgniłe ziemniaki w butach.

Dziadek Mróz

Dziadek Mróz (Дед Мороз) jest kochany przez dzieci w Rosji, na Ukrainie i Białorusi, ale także w wielu innych państwach byłego bloku wschodniego, jak np. w Uzbekistanie. W czasach Związku Radzieckiego, kiedy nie obchodzono Świąt Bożego Narodzenia z przyczyn politycznych przeniesiono przyjście Dziadka Mroza z okresu świąt Bożego Narodzenia na Nowy Rok. Odtąd Ded Moroz stał się symbolem obchodów noworocznych, dlatego w towarzystwie Śnieżynki rozdaje prezenty dzieciom w Sylwestra.

EnglishGermanSpainItalyFrenchTurkey